Az 1980-as évek divatja
A '80-as évek elején az emberek talán még nem is sejtették, milyen korszakváltó évtized vár rájuk. Nézzük is meg az eseményeket egy-egy rövid mondatban, hiszen ahogy korábban is láthattad, a történelem folyása mindig rendkívül nagy hatással van az akkori divatra.
- Megjelent az első PC,
- fegyverkezési verseny indul a Szovjetunió és az USA között,
- megtartották az első, valóban nagyszabású koncertet, a Live Aidet az afrikai éhezőkért,
- felrobbant a Challenger űrhajó,
- '86-ban történt a világhírű Csernobili atomkatasztrófa,
- vérengzés folyik a Távol-Keleten és Kínában,
- miközben az évtized végére széthullott a Szovjetunió, így Magyarországon is elérkezik a rendszerváltás. Ezzel szinte egyidőben lebontják a berlini falat, valamint a szomszédunkban, Romániában megdöntik a diktátor, Nicolae Ceaușescu rémuralmát.
Hej, azok a 80-as évek…
Rendkívül izgalmas korszak volt tehát, még izgalmasabb ruhákkal, hiszen ha ránézünk a főképp nyugati, 80-as évekbeli divatra, a "nagy" és a "csillogó" szavak jutnak először eszünkbe.
Ez az évtized pedig pont erről szólt: a pénzről, és annak hajhászásáról.
Előtérbe kerültek a márkajelzések, és a populárisabb darabok, valamint - talán először a hosszú évek során - nem a fiatalok diktálták a divatot, hanem a neves, olykor idősebb tervezők.
A hatalmas ruhákat vibráló, olykor sokszor össze nem illő színkavalkád jellemezte, melyhez kellően sok sminket is használtak - nemcsak a nők, de néha a férfiak is.
Szintén a 80-as évek jellemzője a feltupírozott haj, a nagyméretű, harsány ékszer kiegészítők, a válltömés, illetve a nagy hajgumik. A nők körében ráadásul igazi fitnesz-őrület is tombolt: az utcát beborították a leggingsek, a lábszárvédők és a hajpántok.
Eltűnt tehát a 70-es évekre jellemző hippi-divat, és a sporté lett a főszerep; a férfiaknál is. Itt általános viselet lett a trikó, a V-nyakú póló, népszerűek voltak a velúrból készült pólók, és a sportmezek.
Nagy hatása volt a divatra az olyan rock-és pop-ikonoknak, mint Madonna, Michael Jackson, vagy épp Freddie Mercury. Mindezek mellett a sorozatokból is egyre több mintát kezdtek átvenni az emberek: mindenki úgy akart öltözni, mint Magnum, vagy a Miami Vice-ban látott figurák.
Magyarországon, talán a változás szelét érezve, a fiatalok egyre merészebben, bátrabban öltözködtek. Megjelent a punk-, és a diszkózenék, valamint a keményebb rockzenék. A férfiak körében rendkívül népszerű lett a csőszárú farmer, és úgy unblock a farmerból készült anyagok: az ing, a dzseki, illetve a táska.
A nők körében hódított a dauerolt és/vagy a szőke haj, a feltűnő, neon színű ruhák, a kötött lábszárvédők. A hazai divatminta tehát egyre inkább közeledett a nemzetközi trendekhez - ami végül a berlini fal leomlásával be is teljesedett.
Az 1990-es évek divatja
A '90-es évek már jóval békésebbek, nyugodtabbak voltak, mint az előző évtizedek, ám izgalom itt is akadt bőven.
- Végképp felbomlott a Szovjetunió, amellyel lezárult egy korszak, és egyben véget ért a hidegháború is az USA és Oroszország között.
- AIDS-ben meghalt a Queen énekes, Freddie Mercury.
- Létrejött az Európai Unió.
- Az internet kezdett elterjedni.
- Klónozzák az első állatot, Dollyt.
- Életbe lép a schengeni egyezmény Európa határain belül.
- A DVD szépen lassan kiszorítja az addig piacvezető VSH-t, az MC-kazettákat pedig a CD-k.
- Autóbalesetben elhunyt Diana hercegnő Párizsban, akit egy egész világ gyászol.
- Év végén, hazánk szomszédságában pedig kitört Délszláv háború.
A 90-es éveket a rock és filmek uralták
Ha a 90-es évek divatjára gondolunk, egyből a Nirvana frontembere, Kurt Cobain ugrik be, aki végképp feltette a (túlméretes) flanelinget a divat térképére. Ezenkívül rendkívül nagy hatást gyakorolt a divatra a Guns'n Roses nevű zenekar is, élen a cilinderes kalapot viselő, gitáros Slash-sel és az öntörvényű fenegyerekkel, a frontember Axl Rose-zal.
A hip-hop begyűrűzött a mindennapokba, így a férfiak körében hódított a bő farmernadrág, és a halásznadrág, valamint a hátracsapott baseball sapka.
Ezenkívül a Backstreet Boys hatására megjelentek Nick Carter-féle, semmihez sem hasonlítható hajviseletek és a hosszú nyakú felsők. A túlméretezett öltönyök és ruhák szintén nagyot mentek - és most emlékezzünk vissza opálos szemekkel a Jóbarátok szereplőire.
Az öltöny-sportcipő kombináció szintén teljesen elfogadott volt, ugyanakkor divatba jött a tornacipő is.
A már előbb említett Nick Carter-féle függöny frizura mellett a férfiaknál hódított a bundes haj is.
A nők esetében a divat alfája és omegája az évtized vége felé Szex és New York volt, mindenki Rachel akart lenni. (Korábban pedig ugyancsak Rachel, a már említett Jóbarátokból.)
Népszerű volt a piercing, a csőtop, az atléta felső, valamint a Martens-bakancs. Szintén nagyon menőnek számított a világítós cipő. Már a nők is viseltek inget, farmernadrágot (leginkább a kantáros nadrág hódított akkoriban).
Igazi divatikon volt a nők számára a tragikus körülmények között elhunyt Diana hercegnő, valamint a Spice Girls tagjai.
Hiba lenne kihagyni az 90-es évek végének egyik legnagyobb durranását, a Mátrixot, aminek a bemutatója után egy egész világ mászkált földig érő kabátban, és téglalap alakú napszemüvegben.
Mivel, ahogy korábban is írtuk, a divat mindig vissza-visszatalál egy régi irányzathoz, kíváncsiak vagyunk, mi lesz a következő nagy dobás.
Ha te is szeretnéd kialakítani a saját magad által készített, 80-as, 90-es évekbeli ruhatáradat, nézd meg a webshopunkat, ahol rengeteg méterárut találhatsz!